V paměti mi stále nehasne hořká vzpomínka na den, kdy jsme ztratili mou mámu kvůli rakovině plic. V pozdějším věku jsem byla plná otázek a nejistot ohledně vlastního zdraví a genetických predispozic. Přestože nic na světe nemůže změnit minulost, test DNA vám alespoň dokáže dodat klid a nasměrovat vás k budoucí prevenci.
Slovy klienta
O mámu jsem přišla v pouhých šesti letech. Téměř třicet let poté jsem zjistila, že má DNA nese genetické varianty zvyšující riziko několika vážných onemocnění, včetně rakoviny tlustého střeva a gynekologických nádorů. Sledovala jsem příspěvky na Instagramu, které uváděly, že prý celoživotní riziko rakoviny prsu se zvyšuje od 20 % do 49 % u žen, které mají středně rizikové genové mutace. A o 50 % a více u těch, které mají vysoce rizikové mutace. Rozhodla jsem se okamžitě podstoupit genetické testování. Překvapilo mě, jak byl celý proces jednoduchý – odběr krve, rychlé vyšetření a krátké období čekání na výsledky. V prvních chvílích poté, co jsem výsledky obdržela, jsem je odmítala přijmout.
„Nemůžu onemocnět,“ říkala jsem si, zatímco jsem přemýšlela o svém synkovi, manželovi a harmonickém životě, který jsme si spolu vybudovali. Nicméně kromě samotných výsledků plných odborných dat a výrazů, jsem následně měla příležitost vše konzultovat s klinickým genetikem. Ten mě nasměroval k odborným lékařům, u kterých pravidelně absolvuji komplexní vyšetření. Moje první kolonoskopie odhalila prekancerózní polyp a v zásadě mi tím zachránila život. Nyní jsem vnitřně vyrovnaná, protože vím, na co se mám připravit. Manžel šel na tento popud také na testy – vybral si předplacený balíček péče – a výsledkem je, že se dal na vytrvalostní sport místo posilovny, ze které chodil neustále rozlámaný… Teď mu to vyloženě prospívá. Rádi bychom, aby testy v blízké budoucnosti podstoupilo i naše dítě.